Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Księgarnia Uniwersytecka

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Show menu
koszyk0 sztuk  

Aktualności

  • Księgarnia Uniwersytecka nieczynna w dniach 22–31 maja 2024 roku

    Drodzy Czytelnicy,

    ze względu na wyjazd oraz długi weekend pod koniec maja planujemy krótką przerwę w funkcjonowaniu księgarni w Collegium Maximum. Będzie ona czynna do wtorku 21 maja, a następnie otworzymy ją dopiero 3 czerwca. W tym czasie możecie składać zamówienia przez stronę internetową. Będziemy je realizować na bieżąco, jedynie zamówienia złożone 29, 30 i 31 maja wyślemy do Was w poniedziałek 3 czerwca.

  • Księgarnia Uniwersytecka nieczynna w dniach 29.04–05.05.2024
  • Nominacja do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza za monografię o Józefie Rivolim

    Z radością informujemy, że profesorowie Dariusz J. Gwiazdowicz i Jerzy Wiśniewski zostali nominowani w organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich Konkursie o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza za publikację Profesor honorowy Józef Rivoli 1838–1926 (monografię dofinansowała Fundacja Zakłady Kórnickie w Roku Jadwigi Zamoyskiej). Konkurs ma na celu popularyzować Poznań i związane z nim osoby. 

    Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie i gratulujemy nominowanym.

  • Sukces Wydawnictwa UPP w konkursach Poznańskich Targów Książki 2024

    Uhonorowane nagrodami publikacje to wieloautorski podręcznik akademicki Fitopatologia leśna  pod red. M. Mańki i A. Grzywacza, którego wyjątkową wartość doceniono w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Nauki.

    Cieszy nas również Nagroda Dziennikarzy w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania, którą otrzymaliśmy za monografię Profesor honorowy Józef Rivoli 1838–1926 autorstwa Dariusza J. Gwiazdowicza i Jerzego Wiśniewskiego.

    Monografia została dofinansowana ze  środków Fundacji Zakłady Kórnickie w Roku Jadwigi Zamoyskiej.

    Więcej informacji: https://puls.edu.pl/aktualno-ci/nagrody-dla-publikacji-wydawnictwa-upp-na-pozna-skich-targach-ksi-ki

  • Wydawnictwo UPP na Targach Książki w Poznaniu | Pawilon 7A, stoisko 63

    W dniach 8-10 marca 2024 r. zapraszamy na Poznańskie Targi Książki odbywające się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (równocześnie i w sąsiedztwie Targów Edukacyjnych 2024). Wszystkich ucieszy bogata oferta wydawnictw dużych i mniejszych oraz ciekawe propozycje dodatkowe, np. spotkania z autorami, giełda winyli, strefa bookmediów, atrakcje dla dzieci (propozycje książkowe, warsztaty czy konkursy). 

     

    Wydawnictwo UPP od ponad 20 lat było stałym wystawcą na Targach Książki w Poznaniu. Po kilkuletniej przerwie powraca na MTP w celu promocji naszych książek i Uczelni oraz przedstawienia oferty na rynku poznańskim.  

     

    Pawilon 7A, stoisko nr 63 w godzinach: w piątek 10.00–18.00, w sobotę 9.00–18.00, w niedzielę 9.00–16.00. 

     

    Serdecznie zapraszamy!  

     

    Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na FB 

    https://www.facebook.com/people/Wydawnictwo-Uniwersytetu-Przyrodniczego-w-Poznaniu/61552113479193/?comment_id=Y29tbWVudDozMDQ1NjQzOTkwMDI2MTJfMTY4MDg1ODUxMjM5ODA2OA%253D%253D&locale=pl_PL 

     

    Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie https://targiksiazki.pl/pl/?utm_source=Umbraco&utm_medium=Baner 

  • Księgarnia Uniwersytecka nieczynna w dniach 12–13.02.2024
  • „Wieści Akademickie” nr 4, 2023

    W najnowszym numerze znalazły się m.in. teksty koleżanek redaktorek:

    https://online.anyflip.com/jlxfd/nmds/mobile/index.html

  • Komitet Redakcyjny Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

    W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komitetu – redaktorzy wydziałowi. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Jacek Wójtowski, przewodniczący Komitetu Redakcyjnego. W programie posiedzenia znalazły się następujące kwestie:

    1. Przedstawienie i zatwierdzenie planu wydawniczego na 2024 r.
    2. Szczegóły decyzji publikowania artykułów czasopisma JOURNAL OF AGRIBUSINESS AND RURAL DEVELOPMENT na platformie SCIENDO – prof. Ewa Kiryluk-Dryjska. 
    3. Propozycja konferencji „ChatGPT a prace pisemne – szanse i zagrożenia dla oryginalności treści” – Plagiat.pl – prof. Jacek Wójtowski.
    4. Wiadomości z działalności wydawnictwa UPP: strona Wydawnictwa, księgarnia online oraz mobilna strona księgarni otwierana na urządzeniach mobilnych, konto Facebook, przygotowywane materiały reklamowe (zakładki, notatnik), DOAB – Directory of Open Access Books, serwis indeksujący informacje o książkach naukowych w otwartym dostępie, 26. Targi Książki w Krakowie, sprzedaż, spotkania z czytelnikami, spotkania branżowe (z pracownikami Biblioteki Narodowej poświęcone numerom ISBN – znaczenie i zasady nadawania, o trendach e-commerce w branży księgarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem analizy zachowań klientów i ich potrzeb w procesie zakupowym, premiera narzędzia e-coursebook.eu, które umożliwia tworzenie interaktywnych materiałów edukacyjnych, a w szczególności cyfrowych wersji istniejących podręczników), „Wieści Akademickie” nr 4 z czterema tekstami o działaniach wydawniczych.

  • 26. Targi Książki w Krakowie

    W dniach 26–29 października 2023 roku Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu bierze udział w 26. edycji Targów Książki w Krakowie, które odbędą się w Expo Kraków. Dla naszych Czytelniczek i Czytelników przygotowaliśmy wiele książkowych nowości. Serdecznie zapraszamy na stoisko B4 w sali Dunaj

    W tych dniach księgarnia stacjonarna będzie zamknięta. Zachęcamy do składania zamówień online przez stronę księgarni. 

  • Plan wydawniczy na 2024 rok

    Wnioski proszę składać właściwym Redaktorom Wydziałowym lub Przewodniczącemu Komitetu Redakcyjnego, w wypadku jednostek ogólnouczelnianych. Zgodnie z decyzją Komitetu Redakcyjnego wnioski należy złożyć także dla prac zgłaszanych w poprzednich latach.

    Zgłoszenie do planu wydawniczego:

    Plan wyd. 2024_formularz

    Plan wydawniczy_2024

     

  • Komitet Redakcyjny Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

    W nowej siedzibie Wydawnictwa (budynek Biblioteki UPP, pokój 20) odbyło się 11.09.2023 r. posiedzenie Komitetu Redakcyjnego Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w którym uczestniczyli członkowie Komitetu – redaktorzy wydziałowi oraz osoby zaproszone (zespół wydawnictwa). Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Jacek Wójtowski, przewodniczący Komitetu Redakcyjnego. W programie posiedzenia znalazły się następujące kwestie:

    1. Impact Factor dla czasopisma „Acta Scientiarum Polonorum Technologia Alimentaria”.
    2. Wyróżnienie specjalne dla Wydawnictwa UPP za opracowanie edytorskie „Staphylinina (Coleoptera: Staphylinidae) of Poland”.
    3. Plan wydawniczy 2024 r. – formularze i termin zgłoszeń.
    4. Wykorzystywanie programu Antyplagiat w procedurze wydawniczej.
    5. Realizacja planu wydawniczego 2023 roku i akceptacja dodatkowego zgłoszenia do planu wydawniczego w br.
    6. Informacja o realizacji modernizacji strony internetowej wydawnictwa oraz strony księgarni online (Księgarnia Uniwersytecka jako cześć UPP).
    7. Zagadnienie podjęcia ewentualnych działań mających na celu zachęcenie autorów do publikowania w wydawnictwie uczelnianym.
  • Impact Factor dla czasopisma „Acta Scientiarum Polonorum Technologia Alimentaria”

    W Journal Citation Reports za rok 2022, opublikowaym przez Clarivate Analytics,  “Acta Scientiarum Polonorum Technologia Alimentaria” otrzymały swój pierwszy Impact Factor, który wyniósł 1,5.

    Czasopismo jest kwartalnikiem, w którym publikowane są artykuły poruszające zagadnienia obejmujące wszystkie aspekty nauki o żywności: od właściwości surowców, przez ich przetwarzanie i aspekty ekonomiczne, aż do jakości gotowych produktów oraz ich akceptacji żywieniowej i użyteczności dla konsumenta.

    Składamy wyrazy uznania Redakcji i wszystkim jej współpracownikom!

  • XXVII Konferencja Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych

    „Dokąd zmierza publikowanie naukowe? Otwarty dostęp w teorii i praktyce”, Warszawa, 15–16 czerwca 2023 r.

    W czerwcu br. Wydawnictwo UPP brało udział w dorocznej konferencji SWSW. Stowarzyszenie zrzesza kilkudziesięciu wydawców akademickich, w tym największych uczelni publicznych (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski). Ma na celu: pracę dla dobra polskiej nauki oraz szkolnictwa wyższego, rozwoju wydawnictw szkół wyższych gwarantującego ich profesjonalizm, reprezentowanie interesów wydawnictw szkół wyższych, ochronę zawodu wydawcy, dbanie o interesy grupy zawodowej pracowników uczelnianych związanych z działalnością wydawniczą. Misją SWSW jest wspieranie nauki przez troskę o rozwój działalności wydawniczej, profesjonalizm i wysokie standardy edytorskie.

    Stowarzyszenie reprezentuje stanowisko wydawców akademickich wobec podmiotów zewnętrznych czy instytucji państwowych, m.in. przez prace w Polskiej Izbie Książki (Sekcja Wydawców Akademickich i Naukowych) oraz Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

    Organizatorem wydarzenia były Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Na konferencji rozmawiano o ważnych i aktualnych zagadnieniach, jak cyfryzacja wydawnictw akademickich i otwarty dostęp, również w kontekście ewaluacji działalności naukowej uczelni. Rozważano zagadnienia definicji autorstwa i etyki publikacyjnej w kontekście wprowadzenia na rynek ChatGPT – rozwiązania stosowanego przez międzynarodowe wydawnictwa naukowe oraz stanowisko COPE. Wystąpienie na ten temat przedstawiła i dyskusję poprowadziła Małgorzata Adamczak (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu). Rozpatrywano propozycje narzędzi informatycznych umożliwiających realizację polityki szybkiego, szerokiego i bezpłatnego udostępniania treści naukowych. Dzielono się wiadomościami i doświadczeniem na temat kwestii technicznych i rozwiązań praktycznych związanych z wprowadzaniem systemu Open Journal System i Open Monograph Press (Radosław Lebowski (Magis), Joanna Skopińska (WUŁ), dr Katarzyna Smyczek). Prezentowano platformę Sciendo jako nowe rozwiązanie dla monografii naukowych (Jan Błażewicz, Krzysztof Stefański). Piotr Dobrołęcki przedstawił dane dotyczące aktualnej sytuacji na rynku książki.

    Spotkanie wydawców akademickich było też okazją do dyskusji oraz wzajemnego dzielenia się doświadczeniami w rozwiązywaniu problemów w przygotowywaniu publikacji prac naukowych.

  • XXVII Poznański Przegląd Książki Naukowej

    Na początku czerwca br. Wydawnictwo UPP uczestniczyło w otwarciu XXVII Poznańskiego Przeglądu Książki Naukowej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem prof. dr. hab. Bogumiły Kaniewskiej, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystawa jest przeglądem tytułów uznanych przez wydawców za ważne i najwartościowsze w ofercie. Dotychczasowe edycje świadczą, jak ważnym ośrodkiem wydawniczym książki naukowej jest akademicki Poznań. Tym razem prezentowano książki z 2022 r. Na wystawę przysłało swoje propozycje ponad 20 poznańskich wydawców naukowych.

    Po otwarciu wystawy odbył się panel dyskusyjny „Wydawcy i rynek książki – współczesne wyzwania” z udziałem przedstawicieli poznańskich instytucji wydawniczych. Spotkanie moderowała Katarzyna Kamińska – dyrektor Biblioteki Raczyńskich, a uczestniczyli w nim: dr Małgorzata Dąbrowicz (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu), Joanna Gacy-Wyczółkowska (Wydawnictwo Miejskie Posnania), prof. UAM dr hab. Katarzyna Krzak-Weiss (Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne”), Michał Staniszewski (Wydawnictwo Nauk Społecznych i Humanistycznych UAM), dr Eliza Szybowicz (Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu).

    Wydawnictwo UPP, które uczestniczy w Przeglądzie od wielu lat, również prezentuje tytuły naszych autorów w Bibliotece UAM.

    Wystawa w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 38/40 będzie czynna do końca lipca 2023 r.

  • Wyróżnienie specjalne za opracowanie edytorskie publikacji „Staphylinina (Coleoptera: Staphylinidae) of Poland”

    Od 25 do 28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad przed PKiN odbywały się 26. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Drugiego dnia targów wręczono nagrody i wyróżnienia Nagrody Głównej ACADEMIA, Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, a także wyróżnienia, w tym za opracowanie edytorskie. Organizatorami 16. edycji konkursu ACADEMIA 2023 są: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Historia i Kultura. Konkurs ma na celu wyróżnienie oraz promocję wydawców najlepszych publikacji akademickich i naukowych, które ukazały się na rynku tym razem w latach 2022–2023.

    Więcej informacji -> tutaj.

  • „Wieści Akademickie”

    Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Wieści Akademickich”, w których w cyklu „Wieści wydawnicze” (s. 50) znajduje się artykuł naszej redakcyjnej koleżanki Pauliny Kaczmarek, uchylającej rąbka tajemnicy o redakcyjnej pracy nad Nieznaną twórczością profesora Józefa Rivolego w opracowaniu Dariusza J. Gwiazdowicza i Jerzego Wiśniewskiego.

    https://puls.edu.pl/sites/default/files/wa-2023-marzec-www.pdf

  • Fundacja Zakłady Kórnickie i dofinansowanie publikacji „Wierzenica Augusta Cieszkowskiego”

    Wydawnictwo UPP otrzymało wsparcie z Fundacji Zakłady Kórnickie na dofinansowanie publikacji Wierzenica Augusta Cieszkowskiego, będącej zwieńczeniem konferencji z okazji 180. rocznicy osiedlenia się Augusta hr. Cieszkowskiego w Wierzenicy, która odbyła się w czerwcu zeszłego roku. Książka wkrótce będzie dostępna w sprzedaży.