Aktualności
W wydawnictwie przez ten czas przygotowano tysiące książek naukowych: monografii, rozpraw habilitacyjnych, książek profesorskich, ksiąg jubileuszowych, materiałów dydaktycznych − podręczników i skryptów. Były one podstawą uzyskiwania tytułów i stopni naukowych, ale też stanowiły źródło wiedzy dla studentów naszej Uczelni, ośrodków akademickich w kraju oraz innych czytelników – specjalistów i zainteresowanych.
Jubileusz 70-lecia jest okazją, by wyrazić uznanie dla wszystkich, dzięki którym cenną wiedzę możemy upowszechniać i prezentować licznemu gronu odbiorców. Pragniemy docenić ich zaangażowanie w pracę oraz troskę o rozwój i zwiększenie prestiżu UPP.
Zaplanowane obchody obejmują: spotkanie jubileuszowe dla gości, wystąpienia prorektora ds. nauki prof. dr. hab. Piotra Golińskiego, przewodniczącego Komitetu Redakcyjnego Wydawnictwa UPP prof. dr. hab. Jacka Wójtowskiego, wręczenie listów gratulacyjnych, okolicznościowy wykład prof. UAM dr hab. Katarzyny Krzak-Weiss.
21 listopada 2024 r. (czwartek)
godz. 13.00, Kolegium Rungego UPP
ul. Wojska Polskiego 52
27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwiedziło około 56 tysięcy osób. W dniach 24–27 X 2024 stolica Małopolski jak co roku tętniła życiem literackim. Książka naukowa również ma tu swoje ważne miejsce. Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych każdego roku organizuje jedną z imprez targowych – Konkurs „Gaudeamus”.
Z satysfakcją informujemy, że w tegorocznej edycji Wydawnictwo UPP znalazło się w gronie nagrodzonych wydawców naukowych. Otrzymaliśmy wyróżnienie za publikację elektroniczną autorstwa Karola Durczaka pt. Sztuka pomiarów, czyli od metra do mikrometra. To już druga nagroda dla naszego uczelnianego naukowego e-booka, który kilka miesięcy temu zdobył nagrodę Naczelnej Organizacji Technicznej NOT.
Dzięki sukcesowi publikacji w formie elektronicznej możliwe było również sfinansowanie druku książki w tradycyjnej formie. To propozycja nie tylko dla studentów, lecz również dla fachowców z różnych dziedzin, pasjonatów historii i wszystkich Czytelników zainteresowanych książką popularnonaukową. Autor przejrzyście i w atrakcyjnej formie graficznej prezentuje tu wiedzę techniczną w bardzo przystępny sposób. Zapraszamy do odwiedzin Księgarni Uniwersyteckiej UPP i uczelnianej e-Księgarni: https://ksiegarnia.up.poznan.pl/book.html?isbn=978-83-67112-61-1
Więcej informacji na stronie głównej UPP: https://puls.edu.pl/aktualno-ci/sukces-wydawnictwa-upp-na-targach-ksi-ki-w-krakowie
Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy!
Ze względu na wyjazd części naszego zespołu na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie księgarnia stacjonarna w Collegium Maximum będzie nieczynna od środy 23.10 do piątku 25.10. Zamówienie złożone na stronie internetowej wydawnictwa będą realizowane na bieżąco.
Z dużą radością przyjęliśmy wiadomość, że publikacja "Sztuka pomiarów, czyli od metra do mikrometra" Karola Durczaka z Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej została nominowana do Nagrody Stowarzyszenia Szkół Wyższych Gaudeamus w kategorii e-book. To już kolejne wyróżnienie tej monografii. W czerwcu informowaliśmy, że zdobyła Puchar TECHNICUS 2024 w kategorii NAJLEPSZE WYDANIE ELEKTRONICZNE.
Serdeczne gratulacje dla Autora!
Szanowni Państwo,
prosimy o składanie wniosków na wszystkie prace zaplanowane do opublikowania w Wydawnictwie Uniwersytetu Przyrodniczego (formularz na https://wydawnictwo.up.poznan.pl/):
• rozprawy naukowe • monografie i inne prace naukowe • podręczniki, skrypty i inne publikacje dydaktyczne • materiały konferencyjne, jubileuszowe i inne
w terminie do 31.10.2024 r.
Wnioski można składać e-mailowo właściwym redaktorom wydziałowym, kierownik Wydawnictwa (Wydział Leśny i Technologii Drewna) lub przewodniczącemu Komitetu Redakcyjnego w wypadku jednostek ogólnouczelnianych. Zgodnie z decyzją Komitetu Redakcyjnego wnioski należy złożyć także dla prac zgłaszanych w poprzednich latach.
Zapraszamy!
Z przyjemnością informujemy, że Jury Konkursu Technicus 2024, organizowanego przez Naczelną Organizację Techniczną – Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych dostrzegło i doceniło książkę opublikowaną przez Wydawnictwo UPP. Sztuka pomiarów, czyli od metra do mikrometra Karola Durczaka zdobyła Puchar TECHNICUS 2024 w kategorii NAJLEPSZE WYDANIE ELEKTRONICZNE.
Dnia 26 czerwca w zabytkowej Centrali NOT przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie puchar i dyplom z rąk Ewy Mańkiewicz-Cudny – prezesa FSNT-NOT oraz Tadeusza Pawłowskiego – wiceprezesa i przewodniczącego Jury odebrali autor prof. UPP dr hab. inż. Karol Durczak oraz redaktorka publikacji Paulina Kaczmarek.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://not.org.pl/aktualnosci/technicus-2024-1?department=centrala
Tym razem prezentowane są tam prace profesora Andrzeja Markiewicza, malarza i grafika warsztatowego, dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Wczoraj odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Na papierze", która będzie dostępna dla publiczności do 2 sierpnia 2024 roku. W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Piotr Goliński, kurator wystawy prof. Jacek Jagielski z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, dyrektor Biblioteki i Centrum Informacji Naukowej, a także pracownicy i pracownice biblioteki oraz wydawnictwa. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na wernisaż i gratulujemy kolejnego udanego przedsięwzięcia!
Wydarzenie to rozpocznie się już 12 czerwca 2024 r. w samo południe w Gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka. W programie uroczystego otwarcia imprezy przewidziano panel dyskusyjny na temat: „Książka w komunikacji naukowej i społecznej: autorzy – wydawnictwa – biblioteki – czytelnicy/użytkownicy/prosumenci”. Na wystawie towarzyszącej przeglądowi można będzie zapoznać się z tytułami o charakterze naukowym opublikowanymi przez 25 poznańskich wydawców. Wystawa będzie czynna przez cały okres wakacyjny, aż do 7 września 2024 r.
https://lib.amu.edu.pl/xxviii-poznanski-przeglad-ksiazki-naukowej/
W dniach 23–26 maja 2024 roku Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uczestniczyło w Międzynarodowych Targach Książki
w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki. Tegorocznym gościem specjalnym były Włochy, a mottem wydarzenia fragment piosenki napisanej przez Gianniego Rodariego „Ci vuole un fiore", czyli „potrzeba kwiatu", najbardziej znanej w wykonaniu Sergia Endrigiego.
Nowością w tym roku było zorganizowanie strefy „Spotkania z nauką", w której znajdowały się stoiska wydawnictw naukowych i akademickie, w tym również nasze. Udział w Targach to dla nas zawsze wielka radość, a rozmowy z czytelnikami motywują do podejmowania działań w kierunku publikowania interesujących książek. Jak co roku największym powodzeniem na naszym stoisku cieszyły się „Ptaki ziem polskich", „Barwienie metodami naturalnymi..." oraz „Zwierzęta a zabobony".
W Międzynarodowych Targach Ksiażki w Warszawie wzięło udział ponad 600 wydawnictw, 1000 autorów, a według organizatorów odwiedziło je 120 tysięcy osób. Gościem honorowym przyszłorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, zaplanowanych na 22–25 maja, będzie Republika Korei.
Drodzy Czytelnicy,
ze względu na wyjazd oraz długi weekend pod koniec maja planujemy krótką przerwę w funkcjonowaniu księgarni w Collegium Maximum. Będzie ona czynna do wtorku 21 maja, a następnie otworzymy ją dopiero 3 czerwca. W tym czasie możecie składać zamówienia przez stronę internetową. Będziemy je realizować na bieżąco, jedynie zamówienia złożone 29, 30 i 31 maja wyślemy do Was w poniedziałek 3 czerwca.
Z radością informujemy, że profesorowie Dariusz J. Gwiazdowicz i Jerzy Wiśniewski† zostali nominowani w organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich Konkursie o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza za publikację Profesor honorowy Józef Rivoli 1838–1926 (monografię dofinansowała Fundacja Zakłady Kórnickie w Roku Jadwigi Zamoyskiej). Konkurs ma na celu popularyzować Poznań i związane z nim osoby.
Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie i gratulujemy nominowanym.
Uhonorowane nagrodami publikacje to wieloautorski podręcznik akademicki Fitopatologia leśna pod red. M. Mańki i A. Grzywacza, którego wyjątkową wartość doceniono w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Nauki.
Cieszy nas również Nagroda Dziennikarzy w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania, którą otrzymaliśmy za monografię Profesor honorowy Józef Rivoli 1838–1926 autorstwa Dariusza J. Gwiazdowicza i Jerzego Wiśniewskiego.
Monografia została dofinansowana ze środków Fundacji Zakłady Kórnickie w Roku Jadwigi Zamoyskiej.
Więcej informacji: https://puls.edu.pl/aktualno-ci/nagrody-dla-publikacji-wydawnictwa-upp-na-pozna-skich-targach-ksi-ki
W dniach 8-10 marca 2024 r. zapraszamy na Poznańskie Targi Książki odbywające się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (równocześnie i w sąsiedztwie Targów Edukacyjnych 2024). Wszystkich ucieszy bogata oferta wydawnictw dużych i mniejszych oraz ciekawe propozycje dodatkowe, np. spotkania z autorami, giełda winyli, strefa bookmediów, atrakcje dla dzieci (propozycje książkowe, warsztaty czy konkursy).
Wydawnictwo UPP od ponad 20 lat było stałym wystawcą na Targach Książki w Poznaniu. Po kilkuletniej przerwie powraca na MTP w celu promocji naszych książek i Uczelni oraz przedstawienia oferty na rynku poznańskim.
Pawilon 7A, stoisko nr 63 w godzinach: w piątek 10.00–18.00, w sobotę 9.00–18.00, w niedzielę 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na FB
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie https://targiksiazki.pl/pl/?utm_source=Umbraco&utm_medium=Baner
W najnowszym numerze znalazły się m.in. teksty koleżanek redaktorek:
- o Wydawnictwie UPP na 26. Targach Książki w Krakowie (s. 7)
- Zwierzę, zwierzyna, zwierzak czy zły omen? (s. 64). Kamila Sowińska przypomina kilka książek na temat zwierząt, które ukazały się w naszym Wydawnictwie
- Paulina Kaczmarek pisze o biografii profesora Józefa Rivolego, autorstwa prof. prof. Dariusza Gwiazdowicza i Jerzego Wiśniewskiego, która ukazała się w grudniu 2023 r. (s. 65) oraz
- o książce współautorstwa prof. Moniki Kozłowskiej Dzieje prószkowskiej Pomologii – opowieść sentymentalna. Historia kształcenia ogrodniczego w Prószkowie z Królewską Akademią Rolniczą w tle (s. 66).
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komitetu – redaktorzy wydziałowi. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Jacek Wójtowski, przewodniczący Komitetu Redakcyjnego. W programie posiedzenia znalazły się następujące kwestie:
- Przedstawienie i zatwierdzenie planu wydawniczego na 2024 r.
- Szczegóły decyzji publikowania artykułów czasopisma JOURNAL OF AGRIBUSINESS AND RURAL DEVELOPMENT na platformie SCIENDO – prof. Ewa Kiryluk-Dryjska.
- Propozycja konferencji „ChatGPT a prace pisemne – szanse i zagrożenia dla oryginalności treści” – Plagiat.pl – prof. Jacek Wójtowski.
-
Wiadomości z działalności wydawnictwa UPP: strona Wydawnictwa, księgarnia online oraz mobilna strona księgarni otwierana na urządzeniach mobilnych, konto Facebook, przygotowywane materiały reklamowe (zakładki, notatnik), DOAB – Directory of Open Access Books, serwis indeksujący informacje o książkach naukowych w otwartym dostępie, 26. Targi Książki w Krakowie, sprzedaż, spotkania z czytelnikami, spotkania branżowe (z pracownikami Biblioteki Narodowej poświęcone numerom ISBN – znaczenie i zasady nadawania, o trendach e-commerce w branży księgarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem analizy zachowań klientów i ich potrzeb w procesie zakupowym, premiera narzędzia e-coursebook.eu, które umożliwia tworzenie interaktywnych materiałów edukacyjnych, a w szczególności cyfrowych wersji istniejących podręczników), „Wieści Akademickie” nr 4 z czterema tekstami o działaniach wydawniczych.