
Rok wydania: 2011
Wyd. 1
Strony: 446
Wersja papierowa: oprawa twarda
Format: B5
Dostępność: w magazynie
Z okazji setnej rocznicy powstania Ogrodu Dendrologicznego oddajemy w Państwa ręce wznowienie książki, której pierwsze wydanie ukazało się w 2011 r. Nieduży nakład rozszedł się w bardzo krótkim czasie, a wraz ze wzrostem popularności Ogrodu docierało do nas coraz więcej sygnałów od osób zainteresowanych tą publikacją. W bieżącym roku udało się przygotować dodruk tego opracowania, spełniając tym samym prośby Czytelników.
Przez ostatnie 14 lat, od chwili pierwszego wydania książki, Ogród Dendrologiczny bardzo się zmienił, przede wszystkim znacznie powiększając swoją powierzchnię. Dzięki przychylności władz Uczelni decyzją Rektora UPP prof. dr. hab. Grzegorza Skrzypczaka w latach 2012–2013 Ogród rozrósł się o ponad 11 ha, osiągając powierzchnię blisko 22 ha. Część przejętych terenów ogrodzono i dołączono do starej części Ogrodu, część pozostała ogólnodostępna. Umożliwiło to założenie nowych kolekcji, dzięki czemu oferta edukacyjna i naukowa Ogrodu została istotnie wzbogacona. Na nowo przejętym terenie znajdowało się między innymi dawne treningowe boisko piłkarskie. Z wykorzystaniem środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska teren ten został przekształcony na „Polanę Edukacyjną” Ogrodu. Powstały wiaty edukacyjne
i miejsce na ognisko. W kolejnych latach teren obsadzono drzewami pochodzącymi z kompensat. Dzięki bardzo dużemu wsparciu władz dziekańskich zbudowano infrastrukturę drogową i elektryczną, co umożliwiło organizowanie na Polanie Edukacyjnej corocznych wydziałowych i ogólnouczelnianych pikników integracyjnych oraz zewnętrznych eventów i koncertów.
Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstał na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia jako obiekt dydaktyczno-naukowy Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego. Stał się jednym z najbardziej urokliwych i charakterystycznych zakątków tej części Sołacza, w której znajdują się zabytkowe budynki Wydziału Leśnego – Dworek Sołacki i Kolegium Cieszkowskich.
Celem niniejszej publikacji było przekazanie Czytelnikom najważniejszych wiadomości o ciekawej historii Ogrodu, wydarzeniach i ludziach z nim związanych, a także o warunkach środowiska przyrodniczego i dzisiejszym stanie kolekcji roślinnych. Podział treści tek książki odbiega od wzorów znanych z tradycyjnych przewodników po ogrodach botanicznych, albowiem ma ona spełniać podwójną funkcję – źródła wiedzy o samym obiekcie oraz swoistego kompendium dendrologicznego.
„Drzewa i krzewy...” zostały napisane z myślą o szerokim kręgu Czytelników, do których należą m.in. studenci i absolwenci przyrodniczych kierunków studiów, takich jak: biologia, leśnictwo, ogrodnictwo, architektura krajobrazu oraz turystyka i rekreacja, a także amatorzy, miłośnicy roślin i mieszkańcy Poznnia, odnajdujący w Ogrodzie Dendrologicznym zaciszne miejsce do wypoczynku.
1. Podstawowe informacje na temat roślin drzewiastych i ich introdukcji
2. Charakterystyka Ogrodu Dendrologicznego
2.1. Zarys historii
2.2. Cele i zakres działalności
2.3. Położenie i środowisko przyrodnicze
2.4. Podział przestrzenny
2.5. Ogólna charakterystyka kolekcji
3. Przegląd gatunków, podgatunków oraz odmian drzew i krzewów uprawianych w Ogrodzie Dendrologicznym
3.1. Gromada: Gymnospermae (Pinophyta) – nagozalążkowe
3.2. Gromada: Angiospermatophyta – okrytozalążkowe
Literatura
Skorowidz nazw roślin